jaki telefon

Jaki telefon wybrać, czyli na co zwracać uwagę?

Jaki telefon wybrać? To pytanie, które co jakiś czas zadaje chyba każdy z nas. Po prostu przychodzi moment, kiedy stare urządzenie odmawia współpracy i potrzebny jest nowy smartfon. A ponieważ na rynku pojawiają się wciąż kolejne modele rodzi się pytanie, jakie zadaliśmy na początku: jaki telefon wybrać? Żeby ułatwić odpowiedź na to pytanie, przedstawiamy Wam kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję! Ale może Wam się też przydać porównywarka telefonów.

Jaki telefon wybrać? EKRAN

Pierwsza sprawa to ekran. Różne modele różnią się między sobą technologią w jakiej został wykonany. Trzy najczęściej stosowane to:

  • OLED ( w tym Super AMOLD I P-OLED)
  • IPS LCD
  • TFT LCD

W zależności od rodzaju ekranu będziecie mieli różną jakość obrazu. Najwyższą jakość, największe nasycenie kolorów zapewniają ekrany OLED i są też najdroższe.

Najbardziej popularne są IPS LCD, które ustępują jakością, ale wciąż są niezłym wyborem.

Najsłabsze są TFT LCD. Stosuje się je tylko w smartfonach budżetowych i rzeczywiście najsłabsza jakość obrazu jest tu widoczna gołym okiem dla każdego.

Rozdzielczość wyświetlacza

Jeśli jesteśmy przy ekranie, pojawia się tu jeszcze jedno ważne pojęcie. Jest to rozdzielczość wyświetlacza. Im wyższa, tym lepiej. Spotkać się możemy z rozdzielczością:

  • 720 x 1280 (HD)
  • 1080 x 1920 (Full HD)
  • 1440 x 2560
  • 1440 x 2960

Ta najniższa stała się już standardem nawet w tanich urządzeniach. Modele ze średniej półki mają już zwykle wyświetlacze o rozdzielczości Ful HD, a we flagowcach stosuje się te najwyższe wartości, co przekłada się na bardziej szczegółowe obrazy i lepszą widoczność detali.

Jaki telefon wybrać? PROCESOR

Dobry telefon to przede wszystkim telefon, o mocnym procesorze, który odpowiada za szybkość urządzenia. Na ten moment najlepsza opinią cieszą się procesory Qualcomm Snapdragon i trochę gorsze MediaTek. Niektórzy producenci tworzą też autorskie konstrukcje, na przykład Exynos (Samsung) czy Kirin (Huawei).

W tej chwili już chyba we wszystkich urządzeniach stosuje się procesory 8-rdzeniowe. Jednak sama ilość rdzeni nie świadczy o wydajności układu, dlatego należy zwracać uwagę także na taktownie (im wyższe, tym lepiej) oraz na proces technologiczny w jakim został wykonany (oznaczenie „nm”). Im niższa cyfra opisuje wspomniany proces, tym jest on nowszy i po prostu lepszy.

Odrębną kwestią są procesory stosowane przez Apple. Słyną z wydajności i szybkości mimo, że żaden z nich nie ma 8 rdzeni.

Pamięć RAM

Pamięć operacyjna systemu, czyli właśnie RAM ma wpływ na płynność działania urządzenia, dlatego nie należy lekceważyć tej wartości. Im więcej mamy tej pamięci, tym lepiej smartfon będzie sobie radził z wykonywaniem wielu zadań jednocześnie i tym płynniej będzie się grało.

2 GB to niezbędne minimum, które oferują już chyba nawet najtańsze telefony. W średnio półkowych urządzeniach instaluje się 3 lub 4 GB, a we flagowcach nawet 6 czy 8 GB.

Jaki aparat w telefonie?

Dziś aparat w telefonie jest jedną z ważniejszych rzeczy, które bierzemy pod uwagę wybierając urządzenie. Co w takim razie wpływa na dobrą jakość zdjęć? Jest kilka takich czynników, które razem wzięte decydują o tym, jakie zdjęcia robi telefon. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • rozdzielczość (Mpix), im wyższa, tym lepsze
  • przysłonę (f), im większa wartość ją opisuje tyle jaśniejsze zdjęcia i tym lepiej.

Oczywiście dziś aparaty wyposażane są też w pewne dodatki jak nap.: optyczna stabilizacja obrazu czy szybki autofocus. Coraz więcej nawet budżetowych urządzeń ma już podwójne aparaty, które oferują wyższą jakość zdjęć, a także wsparcie sztucznej inteligencji.

Bateria w telefonie

Kolejna ważna rzecz, to bateria w telefonie. Na ten moment zwykle ma ona pojemność 3000 mAh i to nie jest specjalnie wiele. Im większą ma pojemność, tym dłużej (na ogół) smartfon wytrzyma na jednym ładowaniu. Oczywiście lepiej jest kiedy urządzenie ma wymienny akumulator, niż wbudowany na stałe.

Wymienione przez nas czynniki to chyba najważniejsze i podstawowe sprawy, jakie powinno się brać pod uwagę przy wyborze. One mają decydujący wpływ na jakość urządzenia. Oczywiście nie ma co przesadzać. Jeśli nie uzywamy telefonu do żadnych zadań specjalnych, nie ma sensu porywać się na najwyższe parametry, bo pewnie nie wykorzystamy ich potencjału nawet w 60%. Fajmie jest mieć flagowy model, ale pamiętajmy, że za chwilę wyjdzie kolejny, a zaraz potem następny i tak dalej, i tak dalej. Jeśli więc jesteś standardowym użytkownikiem telefonu i nie używasz go na przykład do wymagających gier, to nie potrzebny Ci będzie Snapdragon 845 i 6 GB RAM-u. Wystarczy Ci pewnie Snapdragon 630, a może nawet niższy i 3 GB RAM.

Pomocą w ocenie poszczególnych modeli może być ranking telefonów, w którym znajdziesz parametry rożnych urządzeń, co pozwoli Ci je porównać. Zwracaj uwagę także na opinie internautów zamieszczane pod takimi zestawieniami telefonów. Czasem warto też przejrzeć używane telefony. To sposób na niezłą oszczędność.

Mamy nadzieję, że teraz już wiecie jaki telefon wybrać!

GSM

Play Promocja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *